דף בית בלוג כללי מה זה ERP?

מה זה ERP?

Enterprise resource planning

מערכת לתכנון משאבי ארגון (באנגלית: Enterprise Resource Planning System, בר"ת: ERP) הוא סוג של מערכת מידע המשמשת לעיבוד נתונים מינהלי והמטפלת בכל צרכי עיבוד הנתונים בארגון (למשל: משאבי אנוש, כספים, שיווק, לוגיסטיקה, תפעול וכו'), כמקשה אחת. גישת ה-ERP שונה מהגישה הקלאסית בכך שהיא מאחדת את כלל מערכות המידע של הארגון למערכת אחת באופן המאפשר שימוש במידע משותף באופן אינטגרטיבי ובעל ממשק אחיד.


רוב תוכנות ה-ERP מחולקות ל-"מודולים". מודול הוא קטע בתוכנה המיישם פונקציונליות שונה. למשל: שרשרת האספקה (רכש, ייצור, הפצה וכיוצא בזה), ניהול מלאי, ניהול קשרי לקוחות, מכירות מקוונות, פיננסים, משאבי אנוש, מערכות תומכות החלטה ועוד.

לרוב, הטמעת מערכת ERP זולה יותר מאשר פיתוח מערכות ייעודיות עבור כלל המחלקות בארגון. החסכון מתאפשר באמצעות בנית ממשק אחיד עבור כלל הארגון. יתרון נוסף לממשק האיחוד הוא "השפה המשותפת" הנוצרת בין מחלקות שונות בארגון. מערכת ה-ERP מאפשרת קבלת מידע רוחבי על הארגון בצורה מרכזית דבר המאפשר ניתוח ומדידה של פעילות הארגון. מאידך, הטמעת מערכת מרכזית עבור כלל הארגון מחייבת את הארגון לעבודה עם ספק תוכנה יחיד. הטמעת המערכת (המכונה יישום) מחייבת הסבת כל מערכות הארגון, פעולה בעלת תקורות משמעותיות.

יישום מוצלח של מערכת ERP תלוי במספר תנאים, כגון:

    * מחוייבות של הנהלת הארגון ותמיכתה ביישום.
    * ניתוח צרכי הארגון, הגדרה נכונה של התהליכים העיסקיים ובחירת התוכנה המתאימה.
    * הגדרת יעדי הצלחה מדידים לפרוייקט היישום ובחינתם לאורך התהליך.
    * שילוב נכון של תהליכי הארגון והתהליכים המובנים בתוכנה. ביצוע התאמות החורגות מעקרונות הבסיס של התוכנה עלול להביא לפיתוח תוכנה יחודית ללקוח מסויים וקשיי תאימות לגרסאות מתקדמות.
    * שיתוף המשתמשים בתהליכי ההגדרה ובתהליכי היישום והתמודדות עם התנגדויות לתהליך.
    * סיוע של בעלי ניסיון ביישום ותיאום ציפיות מול המשתמשים.